V Ženevi se začenja 57. redno zasedanje Sveta OZN za človekove pravice. Slovenija bo skupaj s še nekaterimi državami vložila resolucijo o svetovnem programu za izobraževanje za človekove pravice.

Na tokratnem zasedanju bo Svet obravnaval tako vsebinska vprašanja kot stanje človekovih pravic v nekaterih državah. Na tematskih področjih bodo med drugim obravnavali človekove pravice starejših, pravica do izobraževanja in izobraževanje za človekove pravice, človekove pravice in podnebne spremembe, pravici do varne pitne vode in sanitarij, mladi in človekove pravice, človekove pravice domorodnih ljudstev, boj proti ustrahovanju preko spleta ter vprašanje rasne diskriminacije.

Na zasedanju bodo ob tematskih poudarkih obravnavali tudi zaskrbljujoče stanje človekovih pravic v nekaterih državah po svetu, med drugim v Mjanmaru, Šrilanki, Afganistanu, Nikaragvi, Sudanu, Siriji, Burundiju, Venezueli, Belorusiji, Rusiji, Ukrajini, DR Kongo, Južnem Sudanu, Somaliji, Centralnoafriški republiki, Kambodži in Haitiju.

Slovenija bo tudi na tokratnem zasedanju Sveta OZN za človekove pravice (SČP) posebej aktivna pri vsebinah, ki so med prioritetami njene zunanje politike na področju človekovih pravic. Posebno pozornost bomo namenili izobraževanju o človekovih pravicah, pravicam starejših, mladim, človekovim pravicam in klimatskim spremembam ter pravicam žensk in deklic. Skupaj z drugimi državami članicami Platforme za izobraževanje za človekove pravice, v kateri so še Brazilija, Kostarika, Italija, Maroko, Filipini, Senegal in Tajska, bo Slovenija vlagala resolucijo o Svetovnem programu za izobraževanje za človekove pravice. Z resolucijo se bo potrjeval akcijski načrt za 5. fazo Svetovnega programa za izobraževanje za človekove pravice, z vsebinskim poudarkom na enakosti spolov, digitalnih tehnologijah ter okolju in podnebnih spremembah.

57. zasedanje se bo zaključilo 11. oktobra 2024. Slovenija v vlogi opazovalke sodeluje na razpravah in pogajanjih, samostojno in v sodelovanju z drugimi državami vlaga resolucije in predstavlja skupne izjave. Pomembno pa je tudi sodelovanje s civilno družbo.

Slovenija ima v SČP status države opazovalke in kandidira za članstvo v SČP za obdobje 2026-2028.

Vir: MZEZ