Prejšnji petek je na prvem panelu Sveta ZN za človekove pravice (OHCHR) za celodnevno razpravo o pravicah žensk vodja  ZN za človekove pravice Volker Türk dejal, da je čas za odpravo zakonov in praks, ki prispevajo k “ekonomskemu nasilju” nad ženskami in dekleti.

V uvodni izjavi na celodnevnem panelu, posvečenem ženskam in človekovim pravicam, je Türk dejal, da je po zaslugi svetovnega ženskega gibanja prišlo do izrednega napredka. Dodal je, da že samo dejstvo, da je bilo treba sklicati ločen panel o nasilju na podlagi spola, kaže, da je bil napredek težko dosežen in da je ranljiv. Osredotočili so se  na tako imenovano ekonomsko nasilje kot del širšega vzorca nasilja na podlagi spola, ko je ženski ali deklici onemogočen dostop do finančnih sredstev kot oblika zlorabe ali nadzora. Opozoril je, da je vsaka tretja ženska vsaj enkrat v življenju žrtev neke oblike nasilja – fizičnega, spolnega, psihičnega ali ekonomskega. Ekonomsko nasilje pogosto ostane nevidno ali neregulirano, vendar je lahko prav tako škodljivo kot fizično nasilje, saj običajno vključuje oblike nadzora, izkoriščanja in sabotaže. Ne dogaja se samo doma, ampak ga lahko omogoči in zagreši tudi država z diskriminatornimi pravnimi okviri, ki ženskam omejujejo dostop do posojil, zaposlitve, socialne zaščite ali lastninskih in zemljiških pravic.

Dosedanja globalna prizadevanja za dosego enakosti spolov so po njegovih besedah neuspešna, saj se 3,9 milijarde žensk po vsem svetu še vedno sooča s pravnimi ovirami, ki vplivajo na njihovo participacijo na ekonomskem trgu. Da bi zaustavili ekonomsko nasilje je tako potrebna temeljita revizija diskriminatornih zakonov in praks. Dejal je, da bi bilo enakost spolov potrebno pozitivno spodbujati z zakoni, ki urejajo vsa področja življenja, nujni pa so tudi politični ukrepi, ki bi zagotovili uporabo teh zakonov. Potrebno si je močneje prizadevati, da bi žrtve ekonomskega nasilja lahko poiskale pravico in pomoč.  

Na forumu so člani civilne družbe razpravljali tudi o škodi, ki jo povzroča ekonomsko nasilje. Esther Waweru, višja pravna svetovalka pri Equality Now, je dejala, da je neenakost v družini eden glavnih razlogov za ekonomsko nasilje, skupaj z retrogresivnimi patriarhalnimi spolnimi normami. Pozvala je k zakonom, ki bi razveljavili in preklicali klavzule o zakonski moči, ki može označujejo za vodjo gospodinjstva, da bi zagotovili pravično delitev skupnega premoženja, ki izhaja iz zakonske zveze in enake delovne pravice.

Vir: UN News