Med 12. in 14. avgustom 2024 je v Almatiju v Kazahstanu potekala konferenca »Tretji mednarodni UNESCO model – Etika uporabe umetne inteligence v izobraževanju«. Na konferenci je sodelovalo 58 predstavnikov iz različnih držav, starih med 16 in 25 let, ki se ukvarjajo z vprašanji etike in uporabe umetne inteligence v izobraževanju oziroma jih ta področja zanimajo. Predstavnik Slovenije je bil Lovro Bobnar, študent magistrskega študija na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani.
UNESCO model je izobraževalni dogodek, kjer udeleženci prevzamejo vlogo predstavnikov držav članic UNESCO in simulirajo srečanja organizacije. S tem pridobijo vpogled v delo in cilje UNESCO ter razumevanje mednarodnih vprašanj in delovanja mednarodne politike. Cilj je, da s pomočjo razprav, pogajanj in debat poiščejo rešitve za globalne izzive.
Glavni cilj dogodka je omogočiti udeležencem, da zastopajo interese svojih držav, izboljšajo komunikacijske veščine in razširijo znanje o umetni inteligenci ter ključnih načelih UNESCO. Že pred finalnim delom konference, ki je potekala v živo v Kazahstanu, so udeleženci poslušali niz predavanj strokovnjakov, ki se ukvarjajo z umetno inteligenco.
Na konferenci so predstavniki razpravljali o ključnih vprašanjih, povezanih s prihodnostjo izobraževanja ob vedno večji vlogi umetne inteligence. Finale UNESCO modela se je začelo z uvodno sejo, kjer so finalisti predstavili svoje države, trenutno stanje glede uporabe umetne inteligence v izobraževanju in predlagali rešitve za zmanjšanje neenakosti. V nadaljevanju so delegacije predstavile strategije za reševanje izzivov uporabe umetne inteligence v izobraževanju, zadnja seja pa je bila namenjena pregledu sprejetih strategij in branju resolucije.
Glavne teme letošnje konference UNESCO modela so bile etični izzivi in priložnosti v izobraževanju, vpliv umetne inteligence na vključenost in pravičnost ter prihodnost dela v družbi, ki temelji na tehnologijah umetne inteligence. Sprejeta je bila strategija, ki jo je predlagal predstavnik iz Hongkonga, organizatorji pa so poudarili pomen vseh predstavljenih strategij, ki bodo dolgoročno vplivale na uporabo umetne inteligence v izobraževalnih sistemih po svetu.
Avtor: Lovro Bobnar