Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v petek sporočila, da bo po odkritju zelo nalezljive bolezni v vzorcih odplak v Gazo poslala več kot milijon cepiv proti otroški paralizi.
Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je napovedal, da bodo cepiva otrokom dali v prihodnjih tednih. Opozoril je, da še ni bil zabeležen noben primer otroške paralize, vendar je brez takojšnjega ukrepanja samo vprašanje časa, kdaj bo bolezen dosegla na tisoče nezaščitenih otrok. Tudi humanitarni delavci so izrazili močno zaskrbljenost zaradi vpliva morebitnih izrednih zdravstvenih razmer v Gazi, skupaj s pomanjkanjem dostopa do zdravstvenega varstva zaradi vojne.
Ayadil Saparbekov, vodja ekipe za izredne zdravstvene primere pri SZO na zasedenem palestinskem ozemlju, je opozoril, da bi lahko širjenje otroške paralize in drugih nalezljivih bolezni povzročilo, da bi več ljudi umrlo zaradi bolezni, ki jih je mogoče preprečiti, kot zaradi poškodb, povezanih z vojno. SZO je pojasnila, da se virus otroške paralize lahko pojavi na območjih, kjer slaba precepljenost omogoča, da oslabljena oblika seva cepiva mutira v močnejšo različico. Pred vojno, ki so jo sprožili teroristični napadi pod vodstvom Hamasa, so imeli mladi v Gazi dostop do storitev rutinskega cepljenja. Medtem ko je po ocenah UNICEF-a 99 odstotkov otrok na zasedenem palestinskem ozemlju leta 2022 prejelo svoj tretji odmerek cepiva proti otroški paralizi, je to leta 2023 padlo na 89 odstotkov.
Kot del skupnih prizadevanj za boj proti različici otroške paralize tipa 2 v Gazi in zunaj nje je SZO v četrtek sklicala ministre za zdravje iz celotne vzhodne sredozemske regije. Ukrepi, o katerih so se dogovorili na srečanju, so vključevali okrepljen nadzor in večkratne kampanje množičnega cepljenja proti otroški paralizi, ki jih je mogoče vključiti v druge ključne zdravstvene storitve. Predstavniki so pozvali tudi k varnemu in spodbudnemu okolju za uvedbo cepljenja s prekinitvijo ognja ali dnevi miru, da bi omogočili sprejetje ukrepov za preprečevanje otroške paralize v Gazi ter okoliških območjih in državah.
Vir: UN News