Posebni odposlanec ZN Geir Pedersen je v ponedeljek Varnostnemu svetu povedal, da se grožnja regionalnega konflikta, ki bi prizadel Sirijo, ni zmanjšala, zlasti zaradi nedavnih izraelskih napadov na državo, ki jo je prizadela vojna.
Veleposlanike je spomnil, da Sirija ostaja v stanju globokega konflikta, zapletenosti in delitve. Osredotočil se je tudi na stisko sirskih beguncev, potrebo po politični rešitvi in zavzemanje za izvajanje resolucije Sveta 2254, ki podpira načrt za mirovni proces. Pedersen je poročal, da je Izrael prejšnji teden izvedel napade, ki so po navedbah sirske vlade zadeli vojaške lokacije na jugu in stanovanjsko stavbo v prestolnici Damask. Izrael pa je dejal, da so bili napadi odgovor na izstrelitev dveh brezpilotnih letal iz Sirije proti njihovem ozemlju. Pedersen je opozoril, da obstaja velika nevarnost, da se bo ta dinamika še stopnjevala, hkrati pa grožnja eskalacije znotraj Sirije ostaja nezmanjšana.
Opozoril je, da so se napetosti v državah, ki so sprejele sirske begunce, ta mesec še povečale. Begunci so tako zaskrbljeni zaradi možnosti, da bodo prisilno vrnjeni v Sirijo ali da bodo prisiljeni v vrnitev zaradi vse bolj omejevalnih ukrepov. Poudaril je, da je ta konflikt mogoče rešiti le politično. V svojem zadnjem sporočilu je Pedersen dejal, da morajo v sodelovanje vključiti vse glavne mednarodne zainteresirane strani in obravnavati njihove pomembne pomisleke v okviru celovitega pristopa k izvajanju resolucije ZN (2254).
Iz urada ZN za usklajevanje humanitarnih zadev OCHA so sporočili, da Sirija medtem še naprej trpi zaradi najhujše humanitarne krize, odkar je pred več kot 13 leti izbruhnila vojna. Več kot 16 milijonov Sircev, predvsem žensk in otrok, potrebuje humanitarno pomoč, približno 7,2 milijona pa jih je razseljenih. Spomnili so, da pomanjkanje sredstev vpliva na prizadevanja humanitarnih delavcev za popravilo vodnih postaj na več lokacijah. Ker so zaradi podnebnih sprememb vročinski valovi vedno pogostejši, bodo ti izzivi le še naraščali, zato so pozvali donatorje, naj okrepijo njihovo podporo. Poudarjena je bila tudi kritična potreba po nadaljevanju prizadevanj za krepitev čezmejne pomoči, ostaja pa zaskrbljenost zaradi nenehnih zamud pri načrtovanih misijah na severozahodu in severovzhodu.
Vir: UN News