Po poročanju medijev je talibanska „moralna policija“ že prej sporočila, da ne bo več sodelovala z misijo Zdruzženih narodov za pomoč v Afganistanu (UNAMA) zaradi kritik zakona, sprejetega pred dobrim tednom. UNAMA je skupaj z drugimi deli sistema ZN obsodila novi zakon in ga opisala kot „zaskrbljujočo vizijo“ za prihodnost države.

„Mislim, da smo bili zelo glasni glede odločitve, da bo prisotnost žensk v Afganistanu še bolj izginila,“ je dejal tiskovni predstavnik ZN Stéphane Dujarric v odgovoru na vprašanje na redni novinarski konferenci v New Yorku.

Še naprej bodo delovali

Dodal je, da bo Organizacija „še naprej sodelovala z vsemi zainteresiranimi stranmi v Afganistanu, vključno s talibani“, in da bo nadaljevala svoje delo, kot ji je naložil Varnostni svet.

„Vedno smo to počeli v skladu s svojim mandatom in, rekel bi, nepristransko in v dobri veri, pri čemer smo vedno spoštovali norme ZN, spodbujali sporočila o človekovih pravicah in enakosti,“ je dejal.

Talibanske oblasti je še pozval, naj „dejansko odprejo več možnosti za diplomatsko sodelovanje“.

Represivne določbe

Zakon z uradnim naslovom „Zakon o spodbujanju kreposti in preprečevanju pokvarjenosti“ je bil sprejet prejšnji teden.

Za ženske uvaja dolg seznam represivnih določb, med drugim zahteva, da morajo nositi oblačila, ki pokrivajo celotno telo, prepoveduje, da bi se njihov glas slišal v javnosti, in dodatno omejuje njihovo gibanje brez moškega sorodnika.

Celo zvok ženskega glasu zunaj doma očitno velja za moralno kršitev.

Od moških zahteva tudi, da si pustijo rasti brado, voznikom prepoveduje predvajanje glasbe, medijem pa omejuje objavljanje podob ljudi. Državni uradniki imajo široka pooblastila za pridržanje posameznikov in izrekanje kazni.

Strokovnjaki za pravice obsojajo ukrepe

Neodvisni strokovnjaki ZN za človekove pravice so poudarili, da sprejetje zakona pomeni veliko nazadovanje na področju človekovih pravic v Afganistanu, saj se je ponovil zatiralski režim talibanske vladavine v devetdesetih letih prejšnjega stoletja.

„Ti ukrepi so zaskrbljujoče podobni drakonski vladavini talibanov v devetdesetih letih prejšnjega stoletja in so še en dokaz, da skupina po vrnitvi na oblast ni ublažila svojega pristopa,“ so dejali strokovnjaki.

Strokovnjaki so izrazili tudi zaskrbljenost zaradi obsežnih pooblastil talibanskih inšpektorjev za moralo, ki lahko samovoljno pridržijo in fizično kaznujejo posameznike zaradi domnevnih moralnih zločinov, pogosto zgolj na podlagi suma, brez zahteve po dokazih ali ustreznem postopku.

Mednarodne akterje, zlasti države članice ZN, so pozvali, naj oblikujejo trdno, načelno in usklajeno strategijo za Afganistan, ki bo v ospredje postavila človekove pravice z močnim poudarkom na pravicah žensk in enakosti spolov.

Strokovnjaki, ki jih je imenoval Svet za človekove pravice s sedežem v Ženevi, so pooblaščeni za spremljanje in poročanje o posebnih razmerah na področju človekovih pravic, tako tematskih kot tistih, ki se nanašajo na posamezne države.

Neodvisni so od vlad in Združenih narodov, niso zaposleni pri ZN in ne prejemajo plače.

Vir: UN News