Glede na novo poročilo Organizacije ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO), ki je bilo objavljeno v ponedeljek, svetovni gozdovi zaradi podnebnih sprememb postajajo vse bolj dovzetni za gozdne požare in škodljivce.

Poročilo opozarja, da so gozdovi in ​​drevesa bistveni sestavni deli agroživilskih sistemov. Odstranjevanje gozdnih površin zvišuje lokalne temperature in moti vzorce padavin na načine, ki povečujejo lokalne učinke globalnih podnebnih sprememb, s potencialno resnimi posledicami za kmetijsko produktivnost. Poročilo poziva k inovacijam v gozdarskem sektorju skupaj z nujnimi ukrepi mednarodne skupnosti, da bi se soočili s temi izzivi in ​​napredovali pri doseganju ciljev trajnostnega razvoja.

Požari v naravi so intenzivnejši in pogostejši kot kdaj koli prej, tudi na območjih, ki prej niso bila prizadeta. Samo leta 2023 so požari v naravi sprostili približno 6,687 megaton ogljikovega dioksida. Zaradi podnebnih sprememb so gozdovi tudi bolj ranljivi za invazivne vrste, saj žuželke, škodljivci in povzročitelji bolezni ogrožajo rast in preživetje dreves. Na primer borova ogorčica, mikroskopski parazitski valjasti črv, je že povzročil znatno škodo v domačih borovih gozdovih v nekaterih državah Azije. To uničevanje gozdov pomeni resno grožnjo, saj je povpraševanje po svetovni proizvodnji lesa na rekordni ravni, poleg tega pa je skoraj 6 milijard ljudi odvisnih od nelesnih gozdnih proizvodov.

V FAO verjamejo, da znanost lahko pomaga pri reševanju teh izzivov. Opredeljujejo tudi pet vrst inovacij, ki povečujejo potencial gozdov za reševanje globalnih izzivov: tehnološke, socialne, politične, institucionalne in finančne. Eden od primerov takšnih inovacij je uporaba umetne inteligence za analizo podatkov in inovativno financiranje za ohranjanje gozdov. Ker lahko inovacije ustvarjajo zmagovalce in poražence, se FAO zavzema za vključujoče pristope, da bi zagotovili pravično porazdelitev koristi med moškimi, ženskami in mladimi v vseh socialno-ekonomskih in etničnih skupinah.

Vir: UN News