Društvo za Združene narode za Slovenijo in Platforma SLOGA sta 13. decembra 2023 izvedla proslavo dneva človekovih pravic, ki jo je letos zaznamovala 75. obletnica Splošne deklaracije človekovih pravic. V ta namen je potekal nagradni mladinski natečaj, na katerem so sodelovali mladi, stari od 12 do 29 let. Njihovo kreativnost sta organizatorja javno nagradila v Veliki sejni sobi Mestne hiše občine Ljubljana.

Slavnostni govor je imela veleposlanica mag. Blanka Jamnišek z Ministrstva za zunanje in evropske zadeve, ki je poudarila pomen izobraževanja mladih o človekovih pravicah, pri tem pa izpostavila dosežke projekta Naše pravice. Hkrati je poudarila, da si moramo z vso zavzetostjo prizadevati za uresničitev Splošne deklaracije človekovih pravic, saj sta v sedanjem času, ko na svetu divja okrog 55 oboroženih konfliktov, v katerih je prebivalstvo resno ogroženo in je tarča dejanj, ki vodijo v množična grozodejstva, ponovno ozaveščanje in opozorilo, da morajo države prebivalstvo z ustreznimi sredstvi zaščititi pred temi procesi, še kako pomembna. Na tem mestu je izpostavila, da Slovenija odločno podpira preprečevanje teh negativnih procesov, izobraževanje za človekove pravice pa je lahko koristna preventivna aktivnost.  Slovenija bo s 1. januarjem 2024 začela dveletni mandat nestalne članice Varnostnega sveta ZN in si bo prizadevala, da bo Varnostni svet naredil več za preprečevanje procesov, ki vodijo v spopade oziroma v njihovo eskalacijo in grozodejstva, ter v zgodnje in ustrezno odzivanje nanje, vključno z zaščito otrok.

Spremni nagovor je imel prof. dr. Bojko Bučar, predsednik Društva za Združene narode za Slovenijo, ki je v svojih uvodnih besedah poudaril pomen delovanja širše civilne družbe pri osveščanju o pomenu spoštovanja in varovanja človekovih pravic, še posebej v luči številnih globalnih konfliktov in izzivov, s katerimi se sooča človeštvo.

Po slavnostnem govoru je sledila razglasitev in podelitev nagrad za najboljša literarna in fotografska dela osnovnošolcev, srednješolcev in mladih do 29. leta na temo 75. obletnice Splošne deklaracije človekovih pravic. Razglasitev je vodil Boštjan Jerman, član izvršnega odbora Društva za Združene narode za Slovenijo.

Glavno nagrado za najboljše literarno delo je prejela Mia Baškovič za delo z naslovom »Človekove pravice v primežu podnebnih sprememb«. Mia je srednješolka Prve riječke hrvatske gimnazije in obiskuje 4. letnik. Literarno delo je nastalo pod mentorstvom Saše Petejan (Časoris).

Glavno nagrado za najboljše fotografsko delo je prejela Anja Tomanič za fotografijo z naslovom »Dying world«. Anja je srednješolka Ekonomske šole Novo mesto in obiskuje 2. letnik. Fotografsko delo je nastalo pod mentorstvom Anje Plut.

Dodatno smo še podelili posebna priznanja in nagrade, in sicer za naslednje kategorije:

  • kategorija literarnih del, tretja triada osnovnih šol (OŠ), kjer je zmagala Pika Perme z delom »Voda, ki ne teče« (OŠ Ivana Cankarja Trbovlje, 9. razred; mentorica: Blanka Gombač);
  • kategorija literarnih del, mladi do 29. let, kjer je zmagala Sara Drakulić z delom »Podnebne spremembe: tukaj in zdaj« (samostojna prijava); in
  • kategorija fotografskih del, tretja triada OŠ, kjer je zmagala Lejla Meško s fotografijo »Suša« (OŠ Destrnik – Trnovska vas, 9. razred; mentorica: Nataša Kostanjevec).

Izjemno smo bili navdušeni nad kreativnostjo poslanih literarnih in fotografskih del, zato je bil končni izbor precej težak. Vsem sodelujočim se izjemno zahvaljujemo za sodelovanje na nagradnem mladinskem natečaju ob 75. obletnici Splošne deklaracije človekovih pravic. Upamo, da se na poti promocije in spoštovanja človekovih pravic srečujemo čim bolj pogosto.