Slovenski razvojni dnevi se bodo začeli 15. oktobra z nacionalnim posvetom o mednarodnem razvojnem sodelovanju in humanitarni pomoči, ki ga Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve organizira v sodelovanju z Državnim zborom.
Kdaj? V TOREK, 15. oktobra 2024.
Kje? V Ljubljani, Mala dvorana Državnega zbora.
Trajanje? Od 9.30 do 13.30 (registracija od 9.00 dalje).
V zadnjih 20 letih je Slovenija postala pomembna donatorica uradne razvojne pomoči, kar je odraz njene zavezanosti doseganju trajnostnega razvoja in zmanjševanju revščine v državah v razvoju. Dogodek bo tako priložnost za pregled dosedanjih dosežkov Slovenije kot donatorice uradne razvojne pomoči in tudi za razpravo o tem, kako še izboljšati učinkovitost in vidnost njenega delovanja v mednarodni donatorski skupnosti. Pri tem bo v razpravi poseben poudarek dan priporočilom, ki jih je Slovenija v okviru medsebojnega pregleda politik in izvajanja prejela od Odbora za razvojno sodelovanje Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD DAC).
V Državnem zboru se bo istega dne odprla razstava fotografij projektov partnerskih ustanov in nevladnih organizacij, ki s svojim delovanjem prispevajo k zmanjševanju lakote v svetu ali kako drugače pripomorejo k izboljšanju življenja ljudi.
9.30 – 9.55
Uvodna nagovora
- Urška Klakočar Zupančič, predsednica Državnega zbora RS
- Tanja Fajon, ministrica za zunanje in evropske zadeve RS
Predstavitev trendov slovenskega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči, priporočila vzajemnega pregleda OECD DAC:
- Edvin Skrt, generalni direktor Direktorata za razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč, Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve RS
10.00 – 11.00
Slovenija kot razvojni akter ali opazovalec?
Panel ministrov
Slovenija krepi svojo vlogo kot donatorica uradne razvojne pomoči, hitro in ažurno se odziva na humanitarne krize in sklepa učinkovita partnerstva. A z omejenimi finančnimi sredstvi težko sledi trendom v mednarodni skupnosti in zavezam, ki jih je sprejela kot donatorica. Za zagotavljanje učinkovitosti razvojnega delovanja bi morala okrepiti večletno in predvidljivo financiranje svojih partnerjev.
Kako stopiti na pot predvidljivega in trajnega financiranja v luči zavez Slovenije za uresničevanje Agende 2030? Kako v slovenska prizadevanja na področju uradne in razvojne pomoči ter podnebnih sprememb vključiti zasebni sektor?
Udeleženci:
- Tanja Fajon, ministrica za zunanje in evropske zadeve –potrjena
- Klemen Boštjančič, minister za finance
- Matevž Frangež, državni sekretar Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport – potrjen
- Uroš Vajgl, državni sekretar, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo – potrjen
Razpravo povezuje: red. prof. dr. Mojmir Mrak, Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani
11.00 – 11.30
Ogled razstave fotografij projektov slovenskih izvajalskih ustanov in nevladnih organizacij na temo prehranske varnosti
- Tanja Fajon, ministrica za zunanje in evropske zadeve
- mag. Urške Klakočar Zupančič, predsednica Državnega zbora Republike Slovenije
11.30 – 13.15
Domet Slovenije v izgradnji partnerstev – kje, s kom in kaj lahko prispevamo h globalnemu razvoju
Razprava
Kako doseči večji fokus slovenske razvojne pomoči na izbrane partnerske države, vsebine in izvajalske partnerje v skladu s priporočili OECD DAC. Ali je naš sistem kos tem nalogam, dovolj fleksibilen ob humanitarnih krizah in učinkovit pri vzpostavljanju dolgoročnih partnerstev – t. i. »fit for purpose«? Predstavljeni bodo preliminarni zaključki evalvacije Strategije mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči RS do leta 2030, ki jo opravlja Deloitte Slovenija, in študija uresničevanja načela skladnosti politik za razvoj, ki jo v okviru ciljnega raziskovalnega projekta izvajajo strokovnjakinje Fakultete za družbene vede in Mirovnega inštituta.
Predstavitve:
- Matevž Raspet, Deloitte Slovenija
- Jana Arbeiter, FDV
V toku z globalnimi razvojnimi izzivi in potrebami po večji učinkovitosti partnerstev: izgradnja kapacitet izvajalcev, inovativni instrumenti razvojnega sodelovanja, povezovanja
Razprava
Kako okrepiti izvajalske partnerje, da lahko hitro, učinkovito in celovito izvajajo aktivnosti razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči? Kako lahko inovativna povezovanja in novi razvojni instrumenti pomagajo povečati učinkovitost razvojne pomoči ter zmanjšati razvojno vrzel med potrebami in sredstvi?
Predstavitve:
- Max Zimani, direktor Platforme nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč Sloga
- Mitja Mavko, generalni sekretar, Slovenska izvozna in razvojna banka (SID banka)
- Jana Repanšek, direktorica, Center za razvoj financ (CEF)
13.15 Zaključek in povzetek posveta:
- dr. Melita Gabrič, državna sekretarka v vlogi razvojne ministrice, Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve
PROGRAM – 12. Slovenski razvojni dnevi 2024
Organizatorji prosijo, da se PRIJAVITE tukaj.
Vir: MZEZ, SLOGA