Konferenca, s katero se zaključuje projekt “Moj dom: Begunci, migracije in zabrisani spomini po jugoslovanskih vojnah” ponuja refleksijo koncepta doma, ki izhaja iz individualnih zgodb tistih, ki so izgubili domove v jugoslovanskih vojnah, in se pomika proti pripovedi generacije in družbe v transformaciji. Ta proces razkriva pomembno preobrazbo: vpliv konflikta na načine družbene solidarnosti.
Eno glavnih vprašanj, ki si jih organizatorji zastavljajo, je, ali se občutek doma spreminja z menjavanjem generacij. Veliko ljudi še vedno ne govori o svojih izkušnjah vojne, razseljevanja ali migracij. Toda preteklost je tudi priložnost, da te brazgotine pogledamo od blizu.
Kaj torej pomeni prenašati preteklost na nove generacije? Kakšno etično odgovornost to vključuje? Kakšne zgodbe naj pripovedujemo in s kakšno pozornostjo? Razumevanje jugoslovanskih vojn v devetdesetih letih prejšnjega stoletja ni le akademska vaja, temveč ključni proces, s katerim mladi lahko vstopijo v kompleksno zgodovinsko, družbeno in politično dinamiko. Zato bo na konferenci predstavljen tudi “Izobraževalni priročnik Moj Dom, namenjen formalnemu in neformalnemu izobraževanju”.
DISKURZIVNI DEL:
18. in 19. 11. 2024
Narodni muzej Slovenije Metelkova, Maistrova ulica 1
UMETNIŠKI PROGRAM:
19.11. 2024
Plesni teater Ljubljana, Prijateljeva ulica 2a
Predstavljeni bosta dve umetniški deli, ki sta nastali v okviru projekta: kratki film Neskončne počitnice in gledališka predstava Šivi.
Program konference najdete v priponki in tukaj: https://www.mirovni-institut.si/wp-content/uploads/2024/10/MOJ-DOM-program-konference.pdf
Več o projektu:
https://www.mirovni-institut.si/projekti/moj-dom-begunci-migracije-in-zabrisani-spomini-po-jugoslovanskih-vojnah/
Prijave na: lana.zdravkovic@mirovni-institut.si